Trasy rowerowe

Trasa rowerowa Stary Kolejowy Szlak oficjalnie otwarta !!!

W miniony piątek oficjalnie otwarta została trasa rowerowa biegnąca z Białogardu do Złocieńca. Jest to fragment Starego Kolejowego Szlaku, który w przyszłości połączy Wybrzeże z południową częścią województwa zachodniopomorskiego. Stary Kolejowy Szlak biegnie przez charakterystyczne krajobrazowo obszary województwa zachodniopomorskiego – od Wybrzeża Morza Bałtyckiego, przez moreny Szwajcarii Połczyńskiej, pojezierza i doliny rzeczne położone w zwartych kompleksach leśnych, na południe regionu. Jest to jedna z czterech tras włączonych do Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego.
W otwarciu trasy wzięli udział liczni miłośnicy dwóch kółek.

Obecni byli również: wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, członkowie Zarządu Województwa: Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek, dyrektor ZZDW Michał Żuber oraz lokalni samorządowcy. Jak podkreślił wicemarszałek Sobieraj – Nieczynne,
stare trasy kolejowe są coraz częściej wykorzystywane na potrzeby rozwijającej się dynamicznie turystyki rowerowej. A nasypy kolejowe stanowią doskonałą bazę to tworzenia takich tras.
W ramach zakończonej inwestycji, oznakowano odcinek o długości blisko 62,8 km – od Złocieńca do Białogardu. Większa część trasy została tu wytyczona drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu. Nowa droga rowerowa na nieczynnym nasypie kolejowym powstała natomiast między Wardyniem Górnym a Połczynem-Zdrój.
Odcinek ma niespełna 5 km długości. Na odcinku tym gruntowny remont przeszły dwa historyczne wiadukty kolejowe. Cały projekt sieci realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20. red